معرفی تجهیز

شعله‌گیر یا همان flame arrestor تجهیزی است که بوسیله جذب گرمای شعله، آن را خاموش و یا متوقف می‌کند. گرمای شعله توسط این تجهیز در یک قطعه متخلخل فلزی جذب می‌شود و از اشتعال ماده در ادامه‌ی خط لوله جلوگیری می‌کند.

این قطعه فلزی از صفحات موج‌ دار کنار هم و یا توری به هم فشرده شده تشکیل می‌شود. ابعاد کلی و سایز گذرگاه‌های این قطعه متخلخل توسط عواملی همچون ترکیب، دما و فشار گاز و میزان افت فشار آن تعیین می‌شود. برای نمونه هر چه ترکیب گاز محیطی تندسوزتر باشد باید سایز منافذ کوچک‌تر باشد. اما از طرفی ریزتر بودن منافذ باعث افزایش افت فشار می‌شود.

کاربرد شعله‌گیر

عملکرد شعله‌گیر در محدود کردن شعله موجب شده است تا این تجهیز کاربردهای متنوعی مانند موارد زیر داشته باشد:

  1. استفاده در هواکش مخازن ذخیره خطوط تغذیه و انتقال گاز طبیعی و سوخت پالایشگاه‌ها  و پتروشیمی‌ها

  2. دودکش مشعل‌های صنعتی بازیافت بخار سوختنی در مخازن ذخیره

  3. استفاده به عنوان هواکش،  هرگاه از شعله‌گیر به تنهایی به عنوان هواکش استفاده شود، این تجهیز علاوه ‌بر جلوگیری از عبور شعله، از ورود ذرات و حشرات به درون مخزن ذخیره جلوگیری می‌نماید.

تصاویری از این تجهیز را می‌توانید در زیر مشاهده نمایید:

انواع شعله‌گیر

شعله‌گیرها با توجه به محل مورد استفاده و کاربرد به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند :

  • انتهایی ( End line )
  • در خط ( In line )

که جهت جلوگیری از انتقال احتراق، توسعه اشتعال و انفجار از یک سمت خط لوله به سمت دیگر و یا از خارج به داخل مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سایز و مشخصات شعله‌گیرها

هدف از بکارگیری یک شعله‌گیر محافظت سیستم در برابر شعله‌ای منتشر شده است. با این وجود شعله‌گیر ها باید توانایی عبور بخار/هوا از درون منافذ خود به طوری­که تخلیه فشار یا خلا و هدایت نرمال بخار در سیستم صورت گیرد را داشته باشند. مقاومت در مقابل عبور، به سایز و ساختار منافذ شعله‌گیر بستگی دارد. شعله‌گیر باید به گونه‌ای طراحی شود که نرخ جریان مورد نیاز در مقاومت (افت فشار) قابل قبولی بدست­ آید. همچنین محل بهینه شعله‌گیر باید مشخص شود. شعله‌گیرهای‌ اند لاین روی فلنج خروجی نصب و مستقیما به اتمسفر تهویه می‌شوند. شعله‌گیرهای این لاین در فاصله زیادی از محل تهویه لوله (تعیین شده توسط سازنده) نصب می‌شوند.

شعله‌گیرها برای استفاده در برابر گروه‌های بخار مواد شیمیایی که توسط کد ملی الکتریکی و کمیسیون بین‌المللی الکترونیکال تعریف شده­اند به کار می‌روند. فشار و دمای اولیه بخار موجود در سیستم نیز از عوامل مهم دیگر هستند که باید مدنظر قرار داد. طبق استاندارد باید سازگاری شعله‌گیر با گروه خاصی از این بخارات تایید شود. جنس ماده‌ای که شعله‌گیر از آن ساخته می‌شود، باید سازگار و مقاوم با جنس بخار شیمیایی سیستم باشد. همچنین باید احتمال خوردگی شعله‌گیر و آلودگی مواد فرایندی به حداقل ممکن برسد.

مواد سازنده

شعله‌گیرها در رنج وسیعی از مواد شامل آلومینیوم، استنلس استیل، چدن نشکن تولید می‌شوند. متریال سازگار با شرایط کاری را می‌توان در هندبوک‌های خوردگی و مواد شیمیایی یافت. مسئله مهمی که باید در مورد آن دقت داشته باشیم این است که این تجهیز باید صلبیت ساختاری مناسبی داشته باشد تا در مقابل موج شعله‌ی پیش رونده تغییر شکل چشم‌گیری پیدا نکند. در برخی شرکت‌ها، قطعه‌ی فلزی متخلخل نیز در مقابل ضربات خارجی به طرز مناسبی حفاظت می‌شود.

نمونه‌هایی از شعله گیرهای اینلاین و اندلاین را در تصاویر زیر میتوانید مشاهده کنید:

شعله‌گیر اینلاین

شعله گیر اینلاین

شعله‌گیر اندلاین

نحوه عملکرد شعله‌گیر

شعله گیرها از چند صفحه فیلتر از یک جنس ( با توجه به نوع متریالی که قبلا توضیح داده شد ) ساخته می‌شوند. صفحات فیلتر پشت سرهم قرار گرفته‌اند که هر صفحه فیلتر یک فضای تخلخلی را ایجاد کرده است که دارای سوراخ های زیاد و ریزی هستند.

شعله به هنگام ورود به شعله گیر باید از روزنه های زیادی عبور کرده تا بتواند حرارت خود را  عبور دهد و به دلیل عبور از تعداد صفحات پشت سرهم و دارای سوراخ های بسیار از طریق افت فشار باعث کاهش دما وحرارت شعله می‌شود و به این شکل از عبورحرارت شعله به خط لوله جلوگیری کرده و مانع از انفجار خط می‌گردد.

شمای کلی از تجهیز را در صفحه بعد مشاهده می‌کنید :

شما میتوانید از طریق لینک ویدیوی زیر عملکرد این تجهیز را بهتر مشاهده و درک نمایید :

https://youtu.be/iQcZi0EOrCY

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن